اسباب بازی

عروسک باربی باحجاب!

عروسک باربی با حجاب

امروزه، در گفتار عامه، باربی هم معنی دختران و زنان زیبا شده است. یکی از دلایل آن، توجه کمپانی متل (Mattel) به تمامی سلایق زنان در سراسر دنیاست. از این روست که حدود ۶۰ سال است که عروسک باربی یکی از پرفروش ترین عروسکهای جهان به شمار می رود.

البته، با توجه به ظاهر غیر اسلامی این عروسک، کشورهای مختلف جهان نگران تاثیرات سوء این عروسک بر نگرش و رفتار کودکان و نوجوانان خود بودند. هیئت امر به معروف و نهی از منکر عربستان در سال ۲۰۰۳ به دلیل عدم تطابق با فرهنگ و اندیشه های اسلامی، واردات این عروسک را غیرقانونی اعلام کرد.
بعد از این موضوع، کشورهای دیگر نیز به دنبال ایجاد مدلی از باربی مطابق با فرهنگ اسلامی برآمدند. مثلا در خاورمیانه عروسک فولا و در ایران عروسک های دارا و سارا توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ساخته شد.

باربی، خود به منظور از دست ندادن بازار بزرگ مسلمانان دست به کار شد و عروسک ابتهاج محمد (شمشیر زن آمریکایی) شخصیت محجبه باربی، را در سال ۲۰۱۸ طراحی کرد. ابتهاج نخستین ورزشکار محجبه تاریخ ایالت متحده آمریکاست که سال ۲۰۱۶ با کاروان المپیک آمریکا راهی ریو شد و مدال برنز مسابقات شمشیر زنی را کسب کرد. او در مورد همکاری با متل (کمپانی سازنده باربی) می گوید:
این کار به چالش کشیدن تصور عموم جامعه از ورزش و زنان مسلمان بود و علاوه بر آن یک مبارزه در جامعه مسلمانان با این پیام برای دختران(مسلمان)است که : “آنها هم باید ورزش کنند.”
باربی در پیج اینستاگرامش اذعان داشته: ابتهاج الهام بخش زنان و دخترانِ سراسر دنیا برای عبور از مرزهاست.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین مطالب

بالا

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of callback_bufer (1) in /home/eghtesad/mag.eghtesadefarhang.ir/wp-includes/functions.php on line 3786

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of callback_bufer (1) in /home/eghtesad/mag.eghtesadefarhang.ir/wp-includes/functions.php on line 3786