مدل و لباس

مرغ همسایه غازه!!

گیوه ، کفش

وقتی در فروشگاه های مختلف کفش وارد می شویم انواع مختلفی از کفش هایی با برندهای مطرح جهانی مثل گوچی، شانل، باربری و نایک، آدیداس و … می بینیم که با قیمت های بسیار بالایی قیمت خورده‌اند و بسیاری بر این اعتقادند که بیش از نیمی از مبلغ این نوع کفش ها به قول معروف بابت “پول برند” آنها هزینه می شود و کفشی اصیل و با قدمت مثل گیوه آنقدر در کشور ما مظلوم می ماند که دختری فرانسوی به نام “اوسه آن کاستانه” در سفرهای تفریحی که به کشورمان دارد این نوع کفش را در اصفهان و کردستان مشاهده می کند و اینقدر این نوع کفش روستایی پوش در ذهنش زیبا جلوه می کند که در فرانسه استارتاپی تحت عنوان Amrose برای فروش این کفش زیبا و با دوام تاسیس می کند. بنیانگذار این گیوه فروشی  فرانسوی‌ در مجتمع استیشن‌اف فرانسه ‌که بزرگ‌ترین مرکز کار اشتراکی استارتاپ‌های دنیاست، کار می‌کند و مدتی است که بین فرانسه، پرتغال و ایران در رفت‌وآمد است. او طرح‌های گوناگونی دارند. در جعبه هر گیوه، یک شناسنامه قرار داده شده که نام هر گیوه، یک نقاشی اختصاصی مربوط به آن به دو زبان انگلیسی و فرانسوی و… گنجانده شده است.

مواداولیه را اوسه‌آن تهیه می‌کند و در اختیار زنانی از کردستان، اصفهان، زاهدان، زنجان و… می‌گذارد تا کفش‌ها را بدوزند. در مرحله بعدی، کفش‌ها برای پرداخت نهایی به پرتغال برده می‌شوند که صنعت کفش‌دوزی بهتری دارد و نسبت به بقیه کشورهای اروپایی، قیمت تمام‌شده‌اش کمتر است. او می‌گوید: “اگر در ایران چنین سیستمی وجود داشت، هزینه تمام‌شده کمتر می‌شد و سرعت بیشتری داشتیم اما هنوز نتوانسته‌ام چنین کارگاه یا کارخانه‌ای پیدا کنم. بین خود گیوه‌دوزها از تخته کفش‌‌های سنتی و سفتی استفاده می‌شود که در خارج استفاده از آن مرسوم نیست. دوختن کناره و تخته کفش هم دقیق‌تر است”.

“گیوه” یکی از جالب ترین و ارزنده ترین صنایع دستی کشور می باشد. قدمت گیوه چنان است که البلخی تاریخ نویس مشهور جهان در سال ۴۸۴ خورشیدی در خصوص این نوع کفش زیبا از یکی از روستاهای شیراز سخن می گوید. این نوع کفش مرغوب و دست دوز در نقاط مختلفی از کشورمان طرفداران زیادی دارد. از ویژگی های این نوع کفش بادوام بودن، سبک بودن و خنک بودن پا به خاطر ممانعت از تعریق پا در فصل تابستان می توان اشاره نمود. کفه گیوه معمولا از لاستیک و چرم و رویه آن از نخ پنبه ای (کتان) یا ابریشم ساخته می شود. قبل از اینکه لاستیک سازی صنعتی شود جهت تهیه زیر کلاش ها از پوست گاومیش استفاده می نمودند. گیوه یک زیره پارچه ای به نام “شیوه” دارد که دوام و مقاومت زیادی دارد. گیوه هم توسط مردان و هم توسط زنان در رنگ های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.
در عکس نوشته زیر می توانید اطلاعات بیشتری از جنس این نوع کفش کسب نمایید.

گیوه

گیوه

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین مطالب

بالا

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of callback_bufer (1) in /home/eghtesad/mag.eghtesadefarhang.ir/wp-includes/functions.php on line 3786

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of callback_bufer (1) in /home/eghtesad/mag.eghtesadefarhang.ir/wp-includes/functions.php on line 3786