مقاله

منابع انسانی در صنایع خلاق

بخش سوم
نیرویابی و گزینش کارکنان خلاق

در مطالب قبلی سایت مطالبی درخصوص  منابع انسانی در صنایع خلاق نگاشته شد. در بخش اول به این مطلب اشاره شد که  با مدیریت منابع انسانی کلاسیک نمی توان منابع انسانی در صنایع خلاق را مدیریت کرد و در بخش دوم نیز به تحلیل و طراحی شغل پرداخته شد. در مطلب حاضر نیر به بررسی نیرویابی و گزینش کارکنان در صنایع خلاق به طور خلاصه پرداخته خواهد شد. 

زمینه های تحقق اهداف و استراتژی‌های سازمان‌ها از طریق کارکنان صورت می گیرد و این مهم به فرآیند نیرویابی (ترغیب افراد برای شرکت در فرآیندهای گزینش) و انتخاب (ارزیابی داوطلبان، مقایسه و انتخاب افراد واجد شرایط) بستگی خواهد داشت که در این زمینه توجه به عوامل درونی و بیرون سازمانی ضروری است. اداره منابع انسانی که بر اساس تحلیل و طراحی شغل و وظایف مشخص شده برای کارکنان خلاق، درباره نوع کارکنانی که قرار است به کارگیری و گزینش شوند تصمیم می گیرد. از آنجایی که خلاقیت کارکنان شکلی از سرمایه انسانی است، گزینش نیروی کار می تواند رویکردی مهم برای بهبود و خلاقیت کارکنان به شمار آید. محققان نشان داده اند که نوآوری سازمانی وابسته به بنیان دانشی سازمان است که با کارمندیابی و ورود افراد ماهر به سازمان شکل می گیرد. کارمندیابی سخت گیرانه و انتخاب افراد ماهر می تواند نقشی مهم در ایجاد شرایط لازم برای نوآوری ایفا کند. لذا تعجب آور نخواهد بود که سازمان های موفق شبکه های کارمندیابی تخصصی راه اندازی کنند تا به طور نظام مند به جست و جوی مهارت های جدید ایجاد طیفی از کارکنان خلاق برای سازمان بپردازند.

نیرویابی

⚡️در فرایند نیرویابی و انتخاب کارکنان صنایع خلاق نیز باید توجه داشت که به طور کلی این دسته از کارکنان نیاز به آموزش و حمایت سازمانی کمتری دارند چرا که سطح معینی از مهارت های کار سازمانی از نیروهای خلاق انتظار می رود که معمولا این سطح توقع در مقایسه با سایر کارکنان بالاتر است. استراتژی انتخاب افراد نوآموز علاقمند به کار در فضایی خلاق برای نیرویابی، گزینش نیروهای خلاق بر اساس شیوه های کارآمد مثل آزمون شخصیت، دقت در کیفیت مصاحبه های کارکنان خلاق تا تصمیم ها حتی المقدور دور از هرگونه سوگیری گرفته شوند که از مهم ترین شاخص های توجه به فرآیند نیرویابی و گزینش کارکنان صنایع خلاق هستند.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین مطالب

بالا

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of callback_bufer (1) in /home/eghtesad/mag.eghtesadefarhang.ir/wp-includes/functions.php on line 3786

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of callback_bufer (1) in /home/eghtesad/mag.eghtesadefarhang.ir/wp-includes/functions.php on line 3786