اسباب بازی

نازلی عروسکی جایگزینِ باربی

نازلی عروسکی جایگزینِ باربی

نازلی عروسکی جایگزینِ باربی

در این نوشته، مصاحبه ای با “نسیم توکل” تولید کننده عروسک نازلی ارائه شده است:

🔍 “نسیم توکل” تولیدکننده عروسک نازلی با دغدغه ای که در خصوص تولید عروسک هایی با رنگ و بوی ایرانی داشته، گام در مسیری گذاشته که به گفته وی نیاز به تکنولوژی خاصی هم ندارد. وی برای تبدیل رویای خود به واقعیت ابتدا تصمیم به نشر کتابی تحت عنوان “باربی رفت، نازلی آمد” می کند.

👈 عروسکی با فرهنگ عربی اما تولید شده در چین!
نسیم توکل بیان کرد، کشورهای عربی مختلفی را دیدم که عروسک متناسب با فرهنگ خود را تولید کرده اند و افراد زیادی نیز به خرید این نوع عروسک صف می کشند اما پس از تحقیق و بررسی متوجه شدم آنها هم کار تولید عروسک خود را به چینی ها واگذار کرده اند و بازار خوبی را در اختیار چین قرار داده اند.

⛔️ کشورهایی مخالف باربی
اغلب کشورهایی که فرهنگ کهن دارند مثل چین، هند و اندونزی هم عروسک باربی را تهاجم فرهنگی می‌دانند و در مقابل آن،‌ موضع دارند. مثلاً در کشور اندونزی، هند و برخی کشورهای عربی، باربی را در کشور خودشان و با لباس خودشان تولید می‌کنند. مثلا باربی در کشورهای عربی دارای پوششی عربی می باشد.
این موضوع حتی شامل کشورهای اروپایی هم می‌شود. به‌طور مثال، کانادایی‌ها هم درمقابل باربی، یک عروسک ویژه خودشان طراحی کرده‌اند که اسم کانادایی دارد، لباس کانادایی می‌پوشد و متناسب با فرهنگ خودشان است. این نشان می‌دهد وقتی یک عروسک آمده و دست روی فرهنگ جوامع گذاشته، بسیاری از کشورها درمقابل آن موضع گرفته و تلاش کرده‌اند با آن مقابله کنند؛ حتی اگر نمی‌توانند عروسک دیگری جایگزینش کنند، حداقل در تولید آن سهیم شده و آن را به فرهنگ خودشان نزدیک کرده‌اند تا هرچقدر که می‌توانند آسیب‌هایش را بر روح کودکان و فرهنگ جامعه‌شان کاهش دهند”.

💫 نازلی،‌ دختر مادران سرپرست خانوار
یکی از نقاط درخشان طرح تولید عروسک نازلی، اشتغال‌زایی برای مادران سرپرست خانوار است. و این حاصل تأکید و اصرار زیبای نسیم توکل برای حمایت از این مادران صبر و امید بوده است.

🖊 عروسک باحجاب ایرانی، محبوب دختربچه‌های ایرانی
تا امروز تعدادی از عروسک‌های نازلی فروخته‌شده و به دست دختر کوچولوهای ایرانی رسیده است. “خوشبختانه بازخوردها مثبت بوده. بچه‌ها چهره نازلی را دوست داشته‌اند و با آن ارتباط برقرار کرده‌اند”.

🔍 مشتریان عربی برای عروسک نازلی به صف شده‌اند.
در مدت کوتاه از عرضه عروسک نازلی،‌ مشتریانی از کشورهای عراق و قطر عروسک نازلی را سفارش داده‌اند. آن‌ها حتی بیشتر از خریداران ایرانی از حجاب عروسک نازلی استقبال کرده‌اند و از ما خواسته‌اند کتاب نازلی را هم به زبان عربی برایشان ترجمه و همراه عروسک برایشان عرضه کنیم.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین مطالب

بالا

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of callback_bufer (1) in /home/eghtesad/mag.eghtesadefarhang.ir/wp-includes/functions.php on line 3786

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of callback_bufer (1) in /home/eghtesad/mag.eghtesadefarhang.ir/wp-includes/functions.php on line 3786