مراسمات مذهبی

پیاده روی اربعین

پیاده روی اربعین

پیاده روی اربعین

سفر پیاده تا کربلا، به مرور زمان در عراق گسترش بسیاری پیدا کرد و در مناسبت‌های مختلف، زائران امام حسین (ع) از سراسر این کشور، به سمت کربلا حرکت کرده و با پای پیاده مسیر شهرشان تا کربلای معلی را می‌پیمودند و در بین آن مناسبت‌ها، پیاده‌روی اربعین از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بود.

با روی کار آمدن دولت بعث عراق، حکومت با این مسئله به شدت برخورد نموده و بسیاری از زائرین پیاده را اسیر و اعدام کرد و این مراسم مذهبی را به تعطیلی کشانید، ولی بعد از سقوط صدام، عشق حسینی، دلباختگان امام حسین (ع) را به سمت خود کشانده و دوباره این سنت حسنه و ارزشمند را برپا کرده است.

شیعیان و عاشقان سالار شهیدان (ع)، در مناسبت‌های مختلف، به ویژه در اربعین حسینی، بسیار پرشورتر از قبل، از شهرها و کشورهای مختلف، به سمت کربلا روانه شده، قدم در مکان گام‌های اسیران کربلا قرار داده و مسیرهای منتهی به شهر کربلا را با پای پیاده می‌پیمایند.

مسلمانان شیعه در این دوره عازم کربلا، حدود ۱۰۰ کیلومتری جنوب غربی بغداد می شوند تا در روز “اربعین” در این شهر باشند که بارها هدف حملات تروریستی قرار گرفته است.

اربعین مصادف با چهلمین روز عزاداری شهادت امام حسین (ع) نوه حضرت محمد (صله الله علیه و آله) در سال ۶۸۰ میلادی است.

شیعیان مسلمان ایشان را امام سوم خود می دانند و به خاطر شهادت و بریده شدن سر ایشان و یارانش در کربلا به دست سپاهیان یزید، عزاداری می کنند. 

توصیف فوق مربوط به مقاله چاپ شده در روزنامه ایندیپندنت انگلیس است که به توصیف رویداد بزرگ پیاده روی اربعین پرداخته است.

🔍در جهان مراسمات مذهبی زیادی وجود دارد اما این مراسم یکی از گسترده ترین مراسمات مذهبی است به گونه ای که در سال ۲۰۱۷ وزیر راه عراق تعداد زائران آن سال را ۲۶ میلیون نفر اعلام کرد. جمعیت این مراسم به قدری زیاد است که گاهی با مراسم مذهبی “کوم میلا” در هند مقایسه می شود. “کوم میلا” یک مراسم مذهبی است که هر ۱۲ سال یکبار در هند انجام می گیرد و حدود ۱۰۰ میلیون نفر در آن شرکت می کنند. در این مراسم هندوها خود را در آب رودخانه گنگ شست‌شو می دهند با این باور که آب این رودخانه گناهان را می شوید. بر اساس اسطوره های هندو، در “کوم میلا”، پیروزی خدایان بر اهریمنان جشن گرفته می شود.

 

اربعین

خادمی که بدون دست ساقی زائران تشنه لب شده بود
برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین مطالب

بالا

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of callback_bufer (1) in /home/eghtesad/mag.eghtesadefarhang.ir/wp-includes/functions.php on line 3786

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of callback_bufer (1) in /home/eghtesad/mag.eghtesadefarhang.ir/wp-includes/functions.php on line 3786